Jiletli Teller Nerelerde Kullanılır?

Herhangi bir alan kısıtlamış bulunmadan istenilen tüm alanlara jiletli tellerin uygulaması ve montajı yapılabilir. Ancak genel bakıldığında sıklıkla belli bölge ve alanlarda tercih edildiğini görmek de mümkündür. Jiletli telin sıklıkla kullanıldığı alanlar; havaalanları, limanlar, askeri kurumlar ve bölgeler, enerji imalatı yapılan bölgeler, ülkelerin sınırları, yüksek bir koruma gerektiren tüm alanları cezaevleri, özel mülkiyet alanları, villalar, bahçeler, yazlıklar ve site alanlarıdır.

Dış mekanlarda herhangi bir müdahaleye ve doğa olaylarına karşı yüksek direnç gösterdikleri için pek çok alanda kullanıma uygundur. Kışın soğuk, sert yağışlara yazın ise yakıcı güneş ve çeşitli ışınlara karşı dirençlidir ve herhangi bir şekilde yıpranma ya da paslanma görünmez. Jiletli teller galvaniz ya da paslanmaz ham maddelerden üretilir, üretilmelidir. Bu nedenle de dışarıdaki çeşitli istek dışı oluşabilecek durumlara karşı da dirençlidir.

Helezonik Jiletli Tel (Helezon Jiletli Tel)

Adından da anlaşılacağı gibi helezonik ya da diğer bir adıyla sarmal bir şekilde uygulanır. Çok tercih edilen bir jiletli tellerin bir türüdür. Sarmal olarak birbiri içine geçmiş olan halkakardan oluşur. Y harfine benzeyen panel çitler ile birlikte uygulaması ve montajı yapılır. Panel çitler ile belli bir noktaya kadar güvenlik sağlanabilirken, helezonik jiletli teller yardımıyla bu güvenlik önlemi maksimum düzeye ulaşır. Y şeklindeki panel çitin üzerine uygulanan helezonik jiletli teller ortaya yerleştirilir ve panel çit aşılsa dahi jiletli telin önünden ve içinden geçilemez.

Düzlemsel Jiletli Tel

Beton direkli tel çit ya da boru direkli tel çit sistemleri ile sabitlenmiş tel örgülerin ya da alanların güvenlik önlemlerini arttırmak adına düzlemsel jiletli telin ilavesi yapılır. Tel örgünün üstünden istenilen yüksekliğe kadar düzlemsel jiletli telin uygulaması yapılarak güvenlik sistemi maksimum düzeye çıkarılır.

Düz Hatlı Jiletli Tel

Düz hatlı jiletli tel de beton direkli tel çitlerin ya da örgülerin üzerine güvenliği arttırmak maksadıyla uygulanır. Tel örgünün ya da beton direkli tel çit sisteminin üzerine 45 derece açı sağlayacak şekilde yerleştirilen düz hatlı jiletli telle güvenlik maksimum düzeye çıkarılır. Yol kenarlarında ve elektrik şebekelerinde sıklıkla bu güvenlik sistemine rastlanır.

Puntalı Jiletli Tel

Diğer jiletli tellerin sistemlerine nispeten daha estetik bir görünüme sahiptir ve bu özelliği sayesinde özel olarak tercih edilmesi sıklıkla görülür. Aralıklı yapısına ek, boşluklardan oluşan yapının köşelerine yerleştirilen jiletler sayesinde hem güvenlik önlemi sağlanır hem de alanlarda estetik hava yaratılır. Çeşitli renklendirmeler ile çevrelenen bölgelerde şık bir görünüm elde eder.